جستجوی قیمت

سه چیز که باید برای تبدیل شدن به یک شهروند گرجستانی انجام دهید

مقالات - ۱۲ مهر ۱۳۹۶

3چیز که باید برای تبدیل شدن به یک شهروند گرجستانی انجام دهید


1. کانتسی بنوشید و سردرد پس از خوردن نوشیدنی را درمان کنید
سه واژه سوپرا، کانتسی و خاشی از مراسم سنتی گرجستان جدا ناپذیرند. سوپرا به معنی جشن ترجمه می‌شود و به هنر (برگزاری) جشن اشاره می‌کند. جشن عروسی، روز تولد، تولد، یا حتی جشنی که بدون دلیل خاص برگزار شود. وقتی به عنوان مهمان به خانه شخص دیگری وارد می‌شوید، میزبان باید بلافاصله به شما غذا و نوشیدنی تعارف کند و یک سوپرای کوچک تدارک ببیند. مراسم سوپرای سنتی آداب مشخصی دارد:


رهبر سوپرا به مقام تامادا منصوب می‌شود
او به شما نوشیدنی تعارف می‌کند
معمولاً در مراسم سوپرا نوشیدنی می‌نوشند
 
سوپرا با مهمانان اندک و محل برگزاری غیررسمی، از محدودیت کمتری برخوردار است. شاید به طور اتفاقی در مراسم سوپرا حضور پیدا کنید، یک چیز هست که باید از آن بترسید – کانتسی. شاخ یک حیوان که بزرگی آن حداقل دو برابر یک شیشه نوشیدنی معمولی است و حتی می‌تواند بیشتر از 5 لیتر (1.3 گالن) باشد. به کسانی که دیر به مراسم برسند کانتسی تعارف می‌شود. علاوه بر این، هنگامی‌که مسئول اعلام مراسم شادخواری حکم می‌کند که نوشیدنی لایق اعطای ارزش ویژه هست، از همه مهمانان با کانتسی پذیرایی می‌شود. در گرجستان میزبان می‌تواند کمی خشن باشد، و از شما بخواهد که تمام شیشه‌ها و کانتسی‌های تعارف شده را بنوشید. بنابراین، بهتر است از راه‌های مطمئن برای رفع سردرد بعد خوردن نوشیدنی مطلع باشید. اگر موفق شدید که جان سالم به در ببرید، صبح بعد از مراسم سوپرا خیلی زود آغازمی‌شود. مردم بومی گرجستان به رستوران‌هایی که خاشی - سوپ گوشت گوساله سرو می‌کنندمی‌روند. خاشی از اندام‌های اضافه گاو –یعنی روده و ساق پا، تهیه می‌شود. مکان‌های عرضه خاشی می‌تواند تاریک، بد بو و شلوغ باشند اما تاوان درمان سردرد همین است. گرجستانی شدن ساده نیست.تور گرجستان و تور لحظه آخری در سفر بابا.
ترافیک را تجربه کنید
در لحظات ابتدایی اولین روزی که به گرجستان می‌رسیدهرج و مرج خیابانی برایتان آشکار می‌شود.عابران پیاده جوری قدم می‌زنند که گویی از دیدن کرانه دریا حیرت زده‌اند. گروه‌های مردم همه باهم بدون هدف حرکت می‌کنندو کل پیاده‌رو را اشغال می‌کنند. هر شخصی دارای یک سرعت و مسیر متفاوت است. بدترین قسمت وقتی است که می‌خواهند از خیابان عبور کنند. ساده و منطقی – باید از خیابان عبور کنی؟ از خیابان عبور کن! اصلاً مهم نیست کجا و هیچ اهمیتی ندارد کی؟ فقط برو. راننده‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. می‌توانیداتومبیل‌ها رابینید که چگونه بدون هیچ توجهی به علائم، خطوط و مسیرهای خود را تغییر می‌دهند. خطر رانندگی اتومبیل در گرجستان را نپذیرید. بهتر است با شیوه نامتعارف، که برای مردم گرجستان بسیار عادی است،راه بروید،یا یک تاکسی بگیرید که در این‌جابرای‌تان خیلی ارزان تمام می‌شود. راننده تاکسی‌ها کاری می‌کنند که سفر شما بی سر و صدا نباشد. اگر موفق شوید و با آنها بتوانید ارتباط برقرار کنید، به زودی همه رازهای دولت گرجستان و جزئیات تاریخ جهان را خواهید فهمید و حتی شاید به این هم پی ببرید که چه کسی جان اف. کندی را به قتل رساند. اگر از شما راجع به سنتان سؤال پرسیدند یا گفتند الآن زمان ازدواج کردن و بچه‌دارشدن است تعجب نکنید. اگر در حال رفتن به یک سفر طولانی هستید، بهترین راه این است که یک دوست محلی برای ترجمه صحبت راننده تاکسی‌ها داشته باشید. احتمالاً راجع به گرجستان بیشتر از هر منبع دیگری خواهید فهمید.
3.دوست پیدا کنید


درب خانه همسایه را بزنید و کمی پیاز، نمک، شکر، یا سرکه از آن‌هابخواهید. بگویید مشغول آشپزی هستید، و آن‌ها را برای شام به خانه‌تان دعوت کنید. مردم گرجستان احساس می‌کنند عضو یک خانواده بزرگ هستند و همه مثل یک خانواده زندگی می‌کنند. هر شخص محلی حداقل یک رابطه دوستی متقابل با همه مردم شهر دارد و بعضی می‌توانند داشتن دوست در کل کشور را به رخ بکشند.عزیزترین آن‌ها بستگان و همسایه‌ها هستند. مردم گرجستان درست مثل پدربزرگ ومادربزرگ‌ها،عموزاده‌ها، نوه‌ها، همسران و والدین خود،همسایه‌ها را در خیابان یا برخی اوقات در منطقه خود می‌شناسند. اگر کسی را دیدید که در خیابان ایستاده و دارد با صدای بلند با دوستش که از پنجره طبقه نهم سرش را بیرون آورده صحبت می‌کند، متعجب نشوید. لطفاً اگر دیدید اتومبیلی جلوی شما توقف می‌کند و راننده از آن بیرون می‌پرد تا با دوستی که در همان لحظه اتفاقی داشته از کنار خیابان رد می‌شده احوال‌پرسی کند، صبوری کنید. این‌جا گرجستان است، کشوری کوچک همراه با شور، عشق و کمی خشونت درست مثل یک خانواده بزرگ.بسیار خب، می‌توانید وارد جامعه شوید! با همسایه نزدیک شروع کنید. ان‌شاءالله، در فامیل یک نفر پیدا می‌شود که بتواند انگلیسی صحبت کند، اگر نشد، نگران نباشید یک شیشه نوشیدنی می‌تواندیک رابطه محکم در این کشور ایجاد کند. در خانواده من مهمان همیشه عزیز است.


 


 

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر