جستجوی قیمت

در مورد تفلیس گرجستان بیشتر بدانیم

ترفندها - در تور تفلیس - ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ • شهر تفلیس را با حمام های آبگرم آن می شناسند. نام اصلی تفلیس، تبلیس است که در زبان گرجی، معنای چشمه آبگرم را دارد. ده ها چشمه آبگرم از تپ های نزدیک به رودخانه «کورا »می جوشد و مردمان این دیار، سالیان سال از آن برای شست و شو بهره می گیرند.وقتی پای شا ه عباس به این دیار باز شد،دستور داد حما مها را مانند همه حمام های زیبای دوران خود، بر روی چشم ههای آبگرم «تبلسیان » بسازند. چندین حمام زیبا با کاشیکاری های دوران صفویه، درهای کنده کاری شده و منار ههای کوچک، از یادگارهای شاه عباس است که هنوز هم وجود دارد.همان طور که می دانید شهر تفلیس بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان است که در کناره رود کُر قرار دارد.

  با این حال، شهر چندان بزرگی نیست و وسعت آن حدود ۶۹.۷۰۰ متر مربع است.شهر تفلیس از لحاظ جغرافیایی در قاره آسیا قرار دارد، اما مواردی چون دین مسیحیت و قرار داشتن در حکومت شوروی باعث شده تا گرجی ها خود را متعلق به کشوری اروپایی بدانند. همچنین حضور گرجستان در رویدادهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اتحادیه اروپا، این مسئله را روشن تر میکند.از آ نجا که تفلیس در میان دو قاره آسیا و اروپا واقع و درست در تقاطع راه های مهم تجاری تاریخی قرار داشته، همواره در طی تاریخ مورد طمع و رقابت امپراتوری های مختلف واقع می شد.

  امروزه اما موقعیت جغرافیایی شهر تفلیس، جایگاه شهر را به عنوان مسیر استراتژیک و مهمی برای انرژی جهانی و تبادلات تجاری تضمین میکند. شمایل تصویری تاریخ تفلیس را در معماری شهر می توان جستجو کرد. سازه های تفلیس ترکیبی از معماری قرون وسطایی،کلاسیک، آسیای میانه، هنر نو، استالینیستی و ساختما نهای مدرن و جدید است.

  البته تفلیس شهر مدرنی است، در گذشته های خود زندگی نمیکند، بلکه پا به دنیای مدرن گذاشته و همگام با تغییراتِ جهانی خود را عوض کرده است. مشخصاً از رکودی که در اواخر قرن بیستم گریبان دنیا را گرفته بود صحبت به میان است. تفلیس این رکود را با زیباییِ هرچه تمام تر دور زد. تفلیس پر از هتلها و رستوران های خوب است. شهری است که شب ها هم زنده است و در اروپا تنها چند شهر چنین خصوصیتی را دارند.

  بعد از انقاب موسوم به گل رز، امنیت اجتماعی در این کشور بالا رفته و سیستم پلیس کارآمدی جایگزین پلیس فاسد قبلی گشته است.بطوری که اعتماد به نیروهای پلیس از 10 % به ۸۸٪ رسیده است. سرعت عمل پلیس در پاسخگویی بسیار بالاست و به دو زبان گرجی و روسی آماده ارائه خدمات هستند.پیاده روی حتی برای زنان بدون هیچ مشکل خاصی امکان پذیر است، ا گرچه در مواقع تاریکی بهتر است احتیاط شود مخصوصا به هنگام تا کسی گرفتن. در شهرهای بزرگ طبق روال معروف دیگر نقاط جهان احتمال دزد یهای خیابانی هست.جالب است بدانید که تفلیس با شهرهای
  اراک، آنکارا و ایروان خواهر خوانده است.

نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر